Doprava v Barceloně

Souhrnné dopravní informace o Barceloně.

Doprava do Barcelony

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak se dostat do Barcelony, je letecky. Pokud si koupíte letenku včas a vyberete si nějakou z levnějších leteckých společností, tak můžete pořídit letenku již za 1.500,- Kč. Cesta letecky z Prahy do Barcelony trvá přibližně dvě a půl hodiny. Většina letů z České republiky přilétá na barcelonském letišti Barcelona del Prat, jež se rozkládá blízko pobřeží na jihozápadní části města.

Nejlepším druhem dopravy z letiště do centra města je pomocí taxi. Doporučujeme si domluvit cenu s řidičem taxi předem. Často se s Vámi dohodnou na tzv. speciální ceně a vypínají taxametr a cesta Vás většinou vyjde levněji než podle oficiálních sazeb. Pozor, platí se i za každé zavazadlo. Levnějším způsobem je odjezd pomocí AeroBusem, jež Vás cesta do centra města (na náměstí Placa de Catalunya nebo Placa Espanya) přijde asi na 3,75 €. Úplně nejlevnějším způsobem je cestování příměstským vlakem, který stojí zhruba 2€.

Další volbou, jak se dostat do Barcelony je autobusem. Z Prahy do Barcelony Vám zabere asi 24 hod. Díky klimatizovaným autobusům s pohodlnými sedačkami, televizí, nápoji se Vám bude cestovat příjemněji a máte výhodu, že můžete cestou sledovat měnící se krajinu a těšit se na okamžik, až spatříte první barcelonské domky a moře. Pokud jste studenti a vlastníte kartu ISIC, tak Vám některé společnosti poskytnou slevu a na zlevněné jízdné mají většinou nárok i děti a důchodci. Většina autobusů má konečnou zastávku na hlavním nádraží Sants, odkud byjíždí mnoho příměstských vlaků a je zde i stanice metra. Pokud se potřebujete dostat do centra Barcelony, tak je nejlepší využít metro a to zelenou trasu L3, s kterou se dostanete až na hlavní náměstí Placa Catalunya. Někteří turisté se do Barcelony vydávají vlastními automobily. Trasa z Prahy do Barcelony je dlouhá přibližně 1800 km a skoro celou cestu můžete jet po kvalitních dálnicích. Západní země nabízí turistům vysoký komfort pomocí vybavených a luxusních pump a odpočívadel, kde se dá i přespat.

Nejlepší variantou je zvolit trasu z Prahy na Plzeň a směrem na Rozvadov. V Německu se vydat směrem na Norinber a Štrasburk a pokračovat na francouzský Lyon, Montpelier a až ke španělskému Figueres, přes Girona až do Barcelony. Tato trasa patří k nejkratším a nejoblíbenějším. Cestou míjíte mnoho zajímavých měst, a tudíž doporučujeme zastavit se např. v Norinberku, Lyonu, Perpignanu apod. Pro orientaci tady udáváme přibližné ceny benzínu ve Španěslku, které se pohybují následovně: ,25 € za Natural 98, za litr nafty zaplatíte zhruba 1 €. Na Francouzském území je benzín dražší a tak tu za Natural 98 zaplatíte zhruba 1,35 €. Mimo pohodných hmot, nesmíte zapomenou na dálniční poplatky. Za mýtné, neboli tzv. Peáje, platíte jak v Německu, tak i ve Francii i Španělsku. Pokud nechcete platit mýtné, tak se můžete vydat po okresích silnicích, které jsou zdarma, ale cesta se Vám prodlouží a nebude příliš pohodlná. Další variantou, jak se dostat do Barcelony, je pomocí autostopu, při kterém určitě zažijete netradiční zážitky, ale musíte počítat s určitou nejistotou během jízdy, a proto se obrnit trpělivostí. Předem Vám doporučujeme pořídit si dobrý autoatlas, kvůli lepší orientaci a domluvě s domorodci a mimo to, z nich vyčtete kempy, čerpací stanice, vzdálenosti apod.

Je nějaké vhodné místo, kde stopovat? Na dálnice se pěšky nesmí a mimo odpočívadla, čerpací stanice, dálniční sjezdy a výjezdy, stejně nikdo nezastaví. Pěšky se může chodit po okresních silnicích, ale kvůli nízké dopravě, je malá šance, že Vám někdo zastaví. Především ve Francii, ale i jinde, se setkáte s tím, že dálnice a čerpací stanice jsou oplocené, což je především kvůli zvěři. Což občas může zkomplikovat cestu do centra města nebo do okolní krajiny. Jak v Německu, Francii, tak i Španělsku se stopuje stejným způsobem jako u nás. Důležité je vybrat dobré místo, aby jste byli vidět z větší dálky a řidiči měli tudíž šanci zareagovat. Dobré si připravit čitelnou ceduli se směrem, kam potřebujete. Ideálním počtem pro stopování jsou dva lidé, pokud je Vás více, rozdělte se do skupinek a stopujte od sebe dostatečně daleko. Doporučujeme na batoh dát českou vlaječku.

Nejčastějším dopravním prostředkem, které berou stopaře, jsou kamiony. Což cesta kamionem má něco do sebe. Je z něho pěkný výhled od okolí a většinou jsou komfortní. Doporučujeme na batoh dát českou vlaječku, protože čeští kamiony rádi berou české turisty. Pokud Vám nechybí jistá dávka drzosti, vyplatí se Vám na parkovišti oslovit několik kamionů, jestli nejedou Vašim směrem. Pokud si budete připravovat nějaký rozvrh cesty, je dobré si zjisti, kdy kamiony jezdí a kdy ne. Kamiony nesmí cestovat v neděli a v některých zemích se nesmí jezdit ani v sobotu během letních prázdnin.

Další možností, jak levně cestovat, je pomocí tzv. spolujízdy. Na určitých internetových portálech naleznete inzeráty lidí, kteří hledají spolujezdce nebo naopak řidiče. Zvykem bývá, že se podělíte o cestovní náklady.

Doprava po Barceloně

Městkou dopravu v Barceloně zajišťují autobusy, tramvaje, metro a příměstské vlaky. Metru tu má hodně tras, jezdí často a dopraví Vás skoro všude. Občas se problém se zorientovat. Jednotlivé jízdné Vás tu vyjde na 1,20 € a to platí pro jakýkoliv dopravní prostředek v právním pásmu, tudíž v centru. Pokud budete cestovat na předměstí, tak Vás jízdné bude stát více. Například jedna jízda do nějakého z mořských letovisek za Barcelonou stojí 3,30 €. Vyplatí se pořídit si jízdenku T10, jež se vztahuje na deset jízd a pro první pásmo ji pořídíte za 6,65 €, či je vhodné si pořídit vícedenní jízdenky.

Jízdenky můžete pořídit ve žlutých automatech na vstupu do metra, online na stránkách TMB či v turistických informacích. Vstupovat do metra musíte přes turnikety, které Vás pustí, pokud máte platnou jízdenku. Málokdy se tu vyskytují revizoři, ale pokud by Vás chytli, tak pokuta stojí 40€.

Metro v Barceloně se chlubí hustou sítí metra a je občas problém se zorientovat, a to především při přestupek z linky na linku. Na elektronických cedulích vidíte příjezd metra, jezdí často, a název stanice.

Příměstské vlaky Barcelony je občas problém rozlišit vzhledově od metra. Příměstské vlaky jezdí v centru města podzemním tunely a nemají žádná speciální nádraží. Tyto vlaky se označují jako FGC (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya) a Rodalies Renfe (logo červená šipka do kruhu). Těchto linek není příliš, ale dovezou Vás daleko.

Autobusy v Barceloně jsou poměrně rozšířeným druhem dopravy a dokonce zastavují i tam, kde by neměly a často nejezdí dle jízdního řádu. Turistické autobusy – Na okružních trasách u turistických památek jezdí tzv. turistické autobusy Bus Turístic. Na třech linkách mají 44 zastávek. Pokud si pořídíte jednodenní jízdenku (dospělí 18€), nebo dvoudenní jízdenku (dospělý 22€), tak můžete libovolně nastupovat i vystupovat na všech těchto zastávkách. A k tomu získáte slevy na vstupném do většiny hlavních památek a muzeí.

Většinu taxi aut v Barceloně tvoří Octavie, Superb či Volkswagen Passa a můžeme říct, že tato služba tu je na vysoké úrovni, což se samozřejmě odráží i v ceně služby. Cesta z letiště Vás vyjde asi na 20€. Taxi jsou černé barvy se žlutými dveřmi a majáčky s označením Taxi. Buď stojí na významných místech ve městě nebo jezdí městem a za čelním sklem mají nápis LIBRE a tudíž stačí kdykoli v zamávat a automobil Vám zastaví. Občasným problémem je jazyková bariéra.

Pokud chcete být vlastním pánem v cestování po Barceloně či navštívit i okolní města a krajinu, tak je vhodné si pronajmou auto. V centru města je problém s parkování a k tomu bývá drahé, ale pokud máte v plánu podnikat výlety do okolí, tak neváhejte. Ceny za pronájem se pohybují kolem 5000 tisíc korun za týdenní půjčení.